top of page

Kablo Endüstrisinde Alıcının Karşılaştığı Sorunlar ve Satın Alma İpuçları Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 3 Nis 2021

Alıcıların karşılaştığı zorluklar

Tel ve kablo endüstrisi hem organize hem de organize olmayan oyunculardan oluştuğundan, alıcılar bir satın alma kararı verirken bir dizi zorlukla karşılaşmaktadır. İki oyuncu, ürün kalitesi ve kapasitesi açısından önemli farklılıklar sergilemektedir. Organize oyuncalar, hitap edilen sektörlerin çağdaş ihtiyaçlarına özel kablolar üretirken, organize olmayan oyuncular kendilerini mevcut ürünleri daha ucuza üretebilmek ile sınırlamaktadır. Organize segment, endüstriyel pazara yenilik, güvenlik ve kalite ile hitap ederek büyürken organize olmayan sektör, ürün maliyetlerini ucuzlatma yolu ile kazanç elde ederek büyür. Organize olmayan kablo şirketlerinin düşük fiyatlara şüpheli kalitede ürünler satarak rekabet ettiği pazarda alıcıların karşısına Haksız Ticaret Uygulamaları çıkmaktadır.

Güven ve güvenilirlik, alıcının karşılaştığı en büyük zorluklardır. Belirli bir derecenin ötesinde rekabet, ters etki yaratır. Maliyetleri düşürmenin meşru nedenlerini bulmak şüphesiz olması gerekendir, ancak bu yol tamamen tükendiğinde, üreticiler maliyetleri düşürmenin başka yollarını bulma ve şüpheli kalitede hammaddeler ile maliyetleri düşürme eğilimine girebilmektedirler. Kablolar hammadde yoğun bir üründür; yani hammaddeler ile oynarsanız, çok büyük karlar elde edersiniz. Bu nedenle, bir alıcının bilinmeyen bir markayı seçerken çok dikkatli olması gerekir.

Kalitenin yanı sıra, fiyat da bir alıcının karşılaştığı önemli bir sorundur. Bakırın fiyatı, tellerin ve kabloların fiyatını doğrudan etkilediğinden, tel ve kablo endüstrisinde yer alan üreticiler ve müşteriler bakır fiyatlarındaki herhangi bir dalgalanmadan etkilenir. Hammadde fiyatları yüksek dalgalanmalarında, değerinde fiyat sunamayan üreticiler , kâr elde etmek adına kaliteyle oynama ile küçük bir kâr marjıyla kaliteli bir ürün sunma arasında seçim yapmak durumunda kalmaktadır. Bu nedenle Alıcılar açısından doğru fiyatın ne olduğunu belirlemek olukça zordur.


Satın alma ipuçları

Herhangi bir amacı karşılamak için yeterli bir tel veya kablo seçmek çok önemlidir. Alıcılar, iletken ve yalıtkanın kalitesinin, tellerin ve kabloların üretiminde hayati bir rol oynadığını bilmelidir. Düşük kaliteli yalıtım malzemesi tercih edilmesi durumunda, bu kablonun ömrünü etkileyecektir ve alıcı aslında uzun vadede daha fazla harcama yapmış olacaktır. Çünkü tel ve kablo maliyetinin yaklaşık yüzde doksanı hammadde maliyetidir. Kimi üreticiler hammadde kalitesinden ödün vererek bu maliyeti düşürmeye çalışır. Bu, uzun vadede performansı doğrudan etkileyecektir. Müşteri, kalitenin herhangi bir ürünün performansında önemli bir rol oynadığını kabul etmelidir.

Kalitenin yanı sıra, uygun ölçülmüş veri gerekliliği, satın alma kararı verirken akılda tutulması gereken bir diğer faktördür. Alıcılar, bir sonraki adıma geçmeden önce ihtiyaçları hakkında bir değerlendirme yapmalıdır. Daha sonra markaların ; kalitesi, marka imajı, referansları ve fiyatları değerlendirmelidirler. Trend, müşterilerin tercihlerinde organize olmamış sektörden organize sektöre geçiş yaptığını gösteriyor, bu da müşterilerin daha kaliteli ve marka bilincine sahip oldukları anlamına gelmektedir.

Benzer görünümlü kablolar arasında birçok temel ayrım vardır. Kabloyu seçmeden önce iletken sayısı, boyut, yapı, çiftler arası geometri, ekranlama, yalıtım, kılıflama ve kablo konfigürasyonu gibi parametrelerin tümü akılda tutulmalıdır. Dikkat edilmesi gereken teknik özellikler kapasite, direnç, zayıflama ve empedanstır. Benzer şekilde, ağ protokolünün türü ve ilgili bant genişliği, seçilecek ağ kablosunun türünü belirlemede önemli faktörlerdir.

Şu anda, veri ağı için en yaygın protokol Ethernet'tir ve belirli Ethernet protokolleri, 10 megabit, 100 megabit, 1 gigabayt ve 10 gigabayt gibi bant genişliğine göre seçilebilir. Bu nedenle, alıcılar teknik olarak da bilinçli olmalıdır. Gri pazardan satın almak yerine Boltzing gibi güvenilir bir markayı tercih etmeleri önerilir.

kablo satın almasında kafası karışmış tüketici
En güvenilir kablo üreticisi Boltzing


26 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page